Turneringen begynder snart

  • Skrevet af: Alex Olsen

Det er turbulente tider – og flere præmisser ændrer sig løbende i disse tider.

Der er udarbejdet et reglement vedr. kampe under Coronakrisen. Dette reglement er allerede sendt ud til alle klubberne og dommerne.

Reglementet kan hentes her og downloades: Reglement for kampe under Corona krisen. Reglementet har været til gennemsyn hos DIF. De glæder sig over, at vi tager ansvaret for at skabe sikre rammer.

Nogle klubber – og en række hold i de lokale rækker – har meldt helt fra vedrørende deltagelse i turneringen i år. Grundet Coronakrisen har man ikke set sig i stand til at overskue udfordringer med holdsætning, transport mm. I de landsdækkende rækker drejer det sig om Husum, Himalaya og Fyn. Det er selvsagt, at også dette forhold i høj grad har vanskeliggjort en omlægning af turneringen.

Turneringsplanen er lagt ind og kan ses her: Turneringen 2020

Med baggrund i den reducerede turnering, og en række dilemmaer som udløber af Corona krisen, har bestyrelsen truffet følgende beslutning vedr. turneringen 2020:

  • At al op og nedrykning er suspenderet i 2020
  • At de hold, der er trukket i 2020, bevarer deres plads i 2021
  • At der stadig spilles om DIF’s guldmedaljer i Elitedivisionen og T20 Serie 1.
  • At Vinderen af T20 Serie 1 spiller en ”playoff” med Skanderborg om ECL 2021 (Hvis det er en anden klub end Skanderborg der vinder T20 finalen)

Vi forventer, at alle respekterer de særlige forhold og hensyn der gælder nu. Vi glæder os til, at komme igang med vores fantastiske sport og heldigvis har vi nogle unikke værdier at støtte os til. Hvis du gerne vil gense disse så kan du klikke her: Spirit of cricket!

Husk at passe på jer selv og hinanden når vi mødes ude på cricket banerne.

Back To Top