Nekrolog: En af AaBs fire esser fra 60erne er ikke i spil mere 1

Nekrolog: Ålborgs tidligere bold-multitalent Bjarne Lund Pedersen er gået bort

  • Skrevet af: Jørgen Jønsson

En af AaBs fire esser fra 60’erne er ikke i spil mere

Bjarne Lund Pedersen var i den absolutte elite i tre idrætsgrene – cricket, fodbold og håndbold. I cricket sagde den navnkundige cricketleder fra AaBs storhold fra 60erne, Flemming Sørensen, altid ”jeg kommer med de fire esser – Carsten Morild, Henrik Mortensen, Hardy Sørensen og Bjarne Lund Pedersen – hvad vil I stille op mod dem?

Flemming Sørensens lidt drillende spørgsmål virkede som en klud i ansigtet på os modstandere, der skulle ”lide” en hel dag med disse fire ”esser”, hvor det aldrig var kedeligt at møde Bjarne Lund. Denne sympatiske og fantastiske boldspiller, der altid optrådte som en engelsk gentleman, var altid en stor fornøjelse at møde både på og uden for banen. Nu mangler der et ”es” i kortspillet, hvis det skal gå op, men Bjarne Lund vil stadigvæk være i spil, når der diskuteres cricket, fodbold og håndbold i Aalborg.

Undertegnede havde den store fornøjelse at arbejde sammen med Bjarne i de gode gamle dage i landsholds-UK samt på et par landsholdsture. Bjarne havde altid det positive og humoristiske sind med sig, og selv om man ikke husker alle hans anekdoter, var det aldrig kedeligt i hans selskab.

Bjarne var en mand med mange talenter

Bjarnes mange meritter er godt beskrevet af Niels Torp for nogle år siden til Aalborg Sportssamvirke, hvor en del af Bjarnes bedrifter er nævnt. I cricket nåede Bjarne at vinde 6 danske mesterskaber for AaB, heraf flere som anfører. Han debuterede på landsholdet i 1959 mod Holland i Amsterdam. Det var dengang der ikke var gået inflation i landskampe, hvor man stort set kun spillede en enkelt om året. Bjarne nåede at spille 3.

Bjarne Lund kunne også score mål: 57 i 109 kampe for AaB’s førstehold blev det til.

Som fodboldspiller på AaBs bedste hold var Bjarne en frygtet målscorer. Han debuterede i 1956 og spillede på holdet til 1962 og opnåede 109 kampe i den rød/hvide trøje og scorede imponerende 57 mål. Dengang var der mange alsidige idrætsfolk, som ikke havde nok i at dyrke en idrætsgren, og når Bjarne havde scoret fodboldmål på Ålborg Stadion, kunne han – efter en lille drikkepause og et hurtigt bad – løbe nogle hundrede meter over til Tennishallen på Annebergvej for at slutte søndagen af med en håndbolddivisionskamp med kammeraterne i Aalborg Håndboldklub.

Bjarne, som var politimand, spillede 3-4 sæsoner i KB under sin uddannelse, og Niels Torp beskriver en kamp, hvor Bjarne var ved gærdet sammen med den legendariske Eigil Nielsen, KBs tidligere landsholdsmålmand og hårdtslående cricket spiller, mod Slagelse, hvor Bjarne Lund havde scoret Century, og i modsatte ende stod Eigil Nielsen og var spillet godt ind. Det betød at Bjarne herefter kun skulle lave enere, så Eigil kunne modtage de fleste bolde. Da Eigil nåede sit Century gik han op ad pitchen og sagde til Bjarne Lund, ”jeg er aldrig før i min karriere blev hjulpet til et Century” med et stort smil på læben.

Bjarne Lund Pedersen blev 78 år.

Æret være Bjarne Lund Pedersens minde

/Jørgen Jønsson

Back To Top