skip to Main Content

Der er gennem tiden uddelt ganske mange hædersbevisninger og utallige gode folk har taget deres tørn i forhold til at fremme sporten. Få et overblik her på siden.

Ærespræsident

  • 1967: Kurt Nielsen †
  • 1997: Jørgen Holmen (KB)

Æresmedlem

Retningslinjer for udnævnelse af æresmedlemmer

  • 1989: Ib Hansen (B 1913) †
  • 1989: Peter S. Hargreaves (AB) †
  • 1989: Axel Morild (Hjørring) †
  • 1989: Jørgen Morild (Aarhus) †
  • 1989: Evald Møller (Skanderborg) †
  • 1989: Thomas Provis (AB) †
  • 1997: Svend Mathiesen (Glostrup)
  • 2001: Søren Nissen (Svanholm)
  • 2003: Henry Buhl (Husum) †
  • 2003: Folmer Christiansen (Herning) 
  • 2003: Thor Jensen (Glostrup) †
  • 2003: Ole Mortensen (Svanholm)
  • 2007: Claus B. S. Hansen (Nykøbing Mors)
  • 2008: Jørgen Jønsson (Svanholm)
  • 2012: Ole Christiansen (Frem)
  • 2013: Preben Felt (Køge)
  • 2015: Thomas Kentorp (AB)

DIF’s ærestegn

  • 1956: P.E. Heiberg (Holstebro) †
  • 1963: Leo Clasen (Odense) †
  • 1968: Torben Jensen (Svanholm) †
  • 1976: Poul Lehrmann Madsen (Køge) †
  • 1977: Helmer Hansen (Ringsted) †
  • 1981: Søren Nissen (Svanholm)
  • 1983: Henry Buhl (Husum) †
  • 1998: Peter S.Hargreaves (AB) †
  • 1998: Claus B. S. Hansen (Nykøbing Mors)
  • 1999: Jørgen Holmen (KB)
  • 2000: Folmer Christiansen (Herning) 
  • 2010: Jørgen Jønsson (Svanholm) 
  • 2017: Preben Felt (Køge)

ICC Life Time Award

  • 2003: Søren Nissen (Svanholm)
  • 2009: Folmer Christiansen (Herning) 

ICC Centenary Medals

  • 2009: Henry Buhl (Husum) †
  • 2009: Jørgen Jønsson (Svanholm) 
  • 2009: Søren Nissen (Svanholm)
  • 2009: Ivan Thomsen (Herning)
  • 2009: Asmath Ullah (Ishøj)

Kurt Nielsen Pokalen (uddeles hvert 5. år)

Retningslinjer for tildeling af Kurt Nielsen Pokalen

  • 1993: Folmer Christiansen (Herning) †
  • 1998: Poul Juel Winther (Kerteminde)
  • 2003: Asmat Ullah (Ishøj)
  • 2008: Preben Felt (Køge)
  • 2013: Søren Nissen (Svanholm)
  • 2018: Jörg Krüger (Husum)

Thomas Provis Pokalen (årets spiller)

Retningslinjer for tildeling af Thomas Provis Pokalen

  • 1994: Søren Klitgaard (Chang)
  • 1995: Søren Hansen (Esbjerg)
  • 1996: Peter Thomsen (Glostrup)
  • 1997: Thomas Hansen (Svanholm)
  • 1998: Amjad Khan (KB)
  • 1999: Martin Jensen (Svanholm)
  • 2000: Henrik Hansen (Glostrup)
  • 2001: Dennis Zachariasson (Svanholm)
  • 2002: Lars Hedegaard (Nykøbing Mors)
  • 2003: Troels Thøgersen (Herning)
  • 2004: Thomas Nielsen (Skanderborg)
  • 2005: Thomas Hansen (Svanholm)
  • 2006: Hamed Zaman (Esbjerg)
  • 2007: Bashir Shah (AB)
  • 2008: Morten Hedegaard (Skanderborg)
  • 2009: Michael Pedersen (Herning)
  • 2010: Michael Pedersen (Herning)
  • 2011: Martin Pedersen (Kolding)
  • 2012: Aftab Ahmed (Glostrup)
  • 2013: Frederik Klokker (Skanderborg)
  • 2014: Frederik Klokker (Skanderborg)
  • 2015: Anders Bülow (Skanderborg)
  • 2016: Aftab Ahmed (KB)
  • 2017: Saif Ahmad (Svanholm)
  • 2018: Hamid Shah (Svanholm)

Hydro Texaco Legat

  • 1982: Ole Mortensen (Svanholm)
  • 1987: Jørgen Jønsson (Svanholm) 
  • 1991: Mickey Lund (KB/Svanholm)
  • 1999: Bobby Chawla (Svanholm)
  • 2003: Michael Pedersen (Herning)

Se og Hør’s Gunnar Nu Pris for frivillige ledere

  • 2005: Jørgen Jønsson (Svanholm) 

F.I.B.’s Ungdomslederpris

Retningslinjer for tildeling af ungdomsleder pris

  • 2003: Ivan Thomsen (Herning)
  • 2003: Jan Rasmussen (Køge)
  • 2004: Peder Pedersen (Kolding)
  • 2005: Peter Mortensen (Svendborg)
  • 2006: Mikkel Grøn (AB)
  • 2007: Jörg Krüger (Husum)
  • 2008: Niels Bindslev (KB)
  • 2009: Asmat Ullah (Ishøj)
  • 2010: Raj Kandeeban (Horsens)
  • 2011: Kathrine Brock-Nielsen (Esbjerg)
  • 2012: Farhat Shah (Køge)
  • 2013: Aadila Jiwani (AB)
  • 2014: Ali Akhtar (Ishøj)
  • 2015: Sonnich Thacker (Svanholm)
  • 2016: Christian Nielsen (Esbjerg)
  • 2017: Søren Sørensen & Dennis Seier (Køge)
  • 2018: Rasmus Koefoed (Glostrup)

Fair Play-Pokalen (udsat af Glostrup CC ved DCF’s 50 års jubilæum)

  • 2003: Aalborg
  • 2004: Husum
  • 2005: Glostrup
  • 2006: Glostrup
  • 2007: Svanholm
  • 2008: Husum
  • 2009: Esbjerg
  • 2010: Esbjerg
  • 2011: Husum
  • 2012: Husum
  • 2013: Esbjerg
  • 2014: Husum
  • 2015: Husum
  • 2016: Herning
  • 2017: Herning
  • 2018: Esbjerg
Back To Top
X