
Det danske U15-landshold vandt overraskende over Guernsey

Vandt den første kamp ved U15 Euro-Festival på Guernsey
Efter at U15-landsholdet nærmest blev canada pharmacy cialis udraderet af Holland nede i Husum, hvor hollænderne var deres modstander overlegen, var det positivt, at danskerne kunne vinde over Guernsey i holdets første kamp.
Denne Euro-festival med deltagelse af værterne fra Guernsey, Jersey, Holland og Danmark, har været plaget af den megen regn der er faldet på Guernsey.
Men cialisgeneric-toped.com kampen i går som også startede med kraftig regn, kom så i gang senere på dagen, hvor det blev aftalt at spille en 40 overs-kamp.
Guernsey battede først, og efter god kastning af det danske U.15. landshold, havde værterne pludselig 6 gærder nede for kun 26 points. Senere fik Guernsey rettet lidt op på deres gærdespil, og endte med 76 for alle på 39 overs.
Det var i sær de to Svanholms -bowlere Abdullah Mahmood, der nærmest var uspillelig for gærdespillerne fra Guernsey – han tog 4 gærder på sine 8 overs med 4 maidens for kun 6 points, og Zeshan Aslam, Svanholm, med 3 gærder for 14 på overs, der gjorde det surt for gærdespillerne.

Da det danske hold kom til gærdet, cialis online gik det ikke meget bedre end det gjorde for Guernsey- hurtige 4 gærder ude 14, gjorde kampen spænende. Men Zeshan Aslam(14) og Kasper Kristensen (13) fra Skanderborg spillede sejren hjem for det danske hold, som vandt med 2 stående gærder.
I den anden kamp blev der scoret nogle flere poinst, hvor favoritterne fra Holland besejrede Jersey med 69 points- Holland scorede 234 for 8 og Jersey lavede 160 for 8.
Nu venter der en meget svær opgave for det danske hold i dag mod Holland, hvor holdet må fokusere på at gøre det bedre end de gjorde i Husum mod de stærke hollændere.