slutspil B og C d. 15. marts 012

Holdet fra AP Møller . Tv. Craig White keeper og åbner, der har været bærende i Esbjerg nogle år

                                                                                                                                                  AP Møller CC i finalespil

                                                                                                                Slutspil om SM d. 29. marts udsat et par timer pg.a. VM

 Det er sikkert de færeste i dansk cricket, der ved, at AP Møller har fået et crickethold.

Men det har firmaet rent faktisk. AP Møller CC  er optaget som medlem af DCF, klubben deltager udendørs i 3. divsion øst, hvor de har hjemmebane på Kløvermarken og klubben  har deltaget indendørs i den sjællandske serie B, hvor de blev nr. 2, en placering der beretigede til deltagelse i søndagens tradionelle slutspil mellem de to bedst placerede i henholdsvis  serie B og serie C.

Og AP Møller CC gik minsandten hen og vandt det hele. Efter en indlende gevinst  over vinderen af serie B Ishøj II slog de i finalen vinderen af serie C Svanholm III.

AP Møllers hold består af solide cricketers af australsk og indisk oprindelse – for det meste.

Den oplagt bedste er Esbjergs nu forhenværende keeper og åbningsgærde australieren Craig White, der var en heftig spiller indendørs, men de øvrige ved tydeligvis også hvad det drejer sig om,  skønt de ikke har spillet indendørs før.

APMøller  CC skal nu i slutspillet om Sjællandsmesterskaberne indendørs møde den overlegne og ubesejrede vinder af Serie A Ishøj, mens toeren Svanholm og treeren AB mødes i den anden semifinale.

Gad vist om den gamle skibsreder kikker på fra sin himmel

Stævnet spilles søndag d. 29. marts i Schneekloth-Hallen, men er udsat et par timer i forhold til dt oprindelige startidspunkt, for qt kunne give deltagerne mulighed for at se VM-fianlen færdig.

Stævnet afvikles herefter sådan:

Søndag d. 29. marts i Schneekloth-Hallen

Kl. 15.00 Vinderen af pulje A Ishøj – vinderen af slutspilletpulje B og C AP Møller CC

Kl. 16.00 Nr. 2 i Pulje A Svanholm – nr. 3 i Pulje A AB

…………………………………………………………………………………………….

Resultaterne fra slutspillet i pulje B og C søndag d. 15. marts

Nr. 2 pulje B Svanholm II – nr 1 Pulje C Svanholm III. Svanholm II 94 (Mati Malik 24x, Usman Akram 23, Jonas Henriksen 2/12). Svanholm III 95/1 (Saud Munir 20x, Jonas Henriksen 20x).

Nr. 2 Pulje C- Nr. 1 Pulje B. Ishøj II. AP Møller CC 126/2 (Jayson 38). Ishøj II 124/4 (Mudassa 38x).

Finalen: Svanholm III 110/1 (Saud Munir 21x, Azaan Ur-Rehman 21x, Jonas Henriksen 23x) tabte til AP Møller CC 112/4 (Craig White 23x).