Nørrebro-Ishøj flyttet til Svanholm Park

Nørrebro-Ishøj i elitedivsionen søndag d. 6 september kl. 11.00 er flyttet til Svanholm Park, da Nørrebros bane ikke er anvendelig på grund af regn

Deadline ansøgning Elitespillere – samt ny ICC standard for hjelme

1) Tilskud til Udenlandsophold

Forbundet har i visse tilfælde gennem årene ydet tilskud til fx flybilletter eller ophold til spillere under forbundets Elitearbejde, som i vinterhalvåret har bosat sig i længere periode i fx Australien eller Sydafrika med det formål at spille cricket på højest mulige niveau. Der er også givet tilskud til ophold af længere varighed på udenlandske akademier.

Deadline for ansøgning vedr rejse til kommende vinter er 15. september. Personlig ansøgning med begrundelse sendes til kontoret på kd.te1493465134kcirc1493465134@fcd1493465134

 

2) Ny ICC-standard for hjelme

ICC har vedtaget nye standarder for hjelme. Vær opmærksom på det, når du skal købe en ny.

Cricket Helmets. Earlier this year the Members agreed that the new BS7928:2013 cricket helmet should be the de facto international standard for cricket helmets. It was further agreed that the Members be encouraged to ensure that their players are wearing helmets that are certified to BS7928:2013 when playing international cricket, with the final decision and implementation to rest with each Board.

ICC has advised the helmet manufacturers to keep Boards, players and the ICC updated on its progress towards obtaining certification of their new helmets against BS7928:2013 and we know that this has taken place, and will continue to take place as and when new helmets are certified.

For your information, the ECB has a good system in place and they have details on their website of all of the manufacturers who have provided them with certified helmet model names. The current list can be found at :

http://www.ecb.co.uk/information/ecb-and-pca-guidance-head-protectorshelmets

This is the most up to date list available and is based on the information that ECB has been supplied with. If manufacturers contact the ECB with details of additional new models that have been certified against BS7928:2013, the list will be updated. Likewise, if any Member is aware of a new helmet that is certified that does not appear on the ECB list, please advise me and/or ku.oc1493465134.bce@1493465134llih.1493465134adnam1493465134a1493465134, so the list can be updated. If you have any questions/queries please direct them to me.

Regards,

Clive Hitchcock

Senior Cricket Operations Manager

International Cricket Council

Tel: +971 4 3828800 DD: +971 4 3828832

Mob: +971 50 6401213 Fax: +971 4 3828600

Sh Mohammed Bin Zayed Road,

Dubai Sports City, Street 69

PO Box 500070, Dubai, UAE

 

 

 

 

Indien AFLYST – Nyt opdateret Eliteprogram for sommeren

Med beklagelse er de planlagte kampe for Ishøj og DCF A-team mod et Indisk hold i kommende weekend desværre blevet aflyst.

Danmark Elite-U/A-team spiller i stedet en ekstra kamp mod MCC på mandag.

Se opdateret og redigeret ELITE-PROGRAM for den resterende del af sommeren:

Elite sommer 2015 – Revideret plan

Øst mod Vest Danmark spiller 29.-30.juni, udtaget af Elite U

De sidste dage i juni måned samles de bedste unge talenter som Danmark kan finde i region Vest og Øst.

U-Landstrænerne Frederik Klokker og Lars Hedegaard har med den vigtige støtte fra Elite- U koordinator Abdul Wahab Ashraf navngivet de mange spillere som skal på regionsholdene d. 29-30.juni. Kampene spilles på Svanholm Park.

Kampene kommer til at få opmærksomhed fra A-landsholdstræneren Jeremy Bray. Han har desuden følgeskab af DCF u19’s Dennis Seier og DCF U13’s Irfan Ali. Det er håbet at dette vil give talenterne, navngivet her, chancer for at presse sig selv under krævende kampforhold. Kampene bliver afviklet for U15-spillere på den ene bane, og de ældre spillere blandes i den anden kamp.

U19 + talenter fra Senior udviklingshold og A-landshold                                                                          

  1. Mads Henriksen, Svanholm
  2. Saif Ahmed, Svanholm
  3. Saad Ahmed, Svanholm
  4. Azaan Ur-Rehmann, Svanholm
  5. Anique Uddin, AB
  6. Asad Shah, KB
  7. Altamish Durrani, KB
  8. Adeel Akhtar, Ishøj
  9. Labi Ahmed, Nørrebro
  10. Monty Singh, Ishøj
  11. Saud Munir, Svanholm
  12. Mati Malik, Svanholm
  13. Mehtab Sing(WK), Ishøj
  14. Sidharth Mayar, Ishøj
  15. Atif Parves, KB
  16. Nicolaj Damgård Jørgensen, Herning
  17. Shangeev Thas, Horsens
  18. Frederik Mikkelsen, Esbjerg
  19. Magnus Kristensen, Esbjerg
  20. Jeppe Gaj, Esbjerg
  21. Marcus Knapp, Skanderborg
  22. Jannik Wiese, Husum
  23. Rasmus Kirkmand, Kolding
  24. Abdul Wahab Hashmi, Odense (C+WK)
 U15 spillere fra Øst og Vest

  1. Jonas Henriksen, Svanholm
  2. Zeshan Aslam, Svanholm
  3. Mudabber Hussain, AB
  4. Abuzar Kamal, AB
  5. Shahzeb Wasim Anwar, AB
  6. Anas Alam, AB
  7. Suleman Naim, AB
  8. Muhtazim Faizal, AB
  9. Saad Sheikh, Odense
  10. Ali Hassan, KB
  11. Nabil Akhtar, Ishøj
  12. Taufeeq Khan, KB
  13. Musa Mahmood, Svanholm
  14. Abdullah Mahmood,Svanholm
  15. Thibanish Premacharan, Horsens
  16. Leon Wille, Husum
  17. Tobias Kloock, Husum 
  18. Luca Maahs, Husum 
  19. Oliver Damgård Hald,Herning
  20. Athik Saumy, Herning 
  21. Athil Saumy, Herning
  22. Simon Madsen, Herning
  23. Earth Gaj Nielsen, Esbjerg
  24. Daniel Kølbæk, Herning

 opload T Ren Kronby, juni 2015

 

Indbydelse til 10/10 summercup

 

 

Indbydelse til 10/10 cup

 

Igen i år arrangerer vi 10/10 cup på Svanholm Park med masser af præmier.

 

Sidste år havde vi kæmpe succes med 10/10, hvor der blev uddelt masser af præmier og for 8. år gentager vi succesen.

 

Det bliver en stor dag med mange klubber, masser af tilskuere, forhåbentlig journalister og  sponsorer samlet et sted og masser af cricket på Svanholm park.

 

Jeg vil anbefale i overholder tilmeldingsfristen, så vi ikke som sidste år ender i en situation, hvor vi måtte sige nej til flere hold.

 

Indledende kampe.:     Den 18. juli kl. 1000

Semifinale og Finale.: Den 19. juli kl. 1000

 

For at tilmelde sig turneringen skal du/I gøre følgende.:

 

  1. Indbetale tilmeldingsgebyr på 850 kr. (som dækker dommer og bolde)
  2. På Danske bank Reg. Nr. 4280 konto nr. 4280019372 (husk klubbens navn)
  3. Hvis du/I har spørgsmål kan i kontakte Shafqat Riaz på Tlf.: 20845868
  4. Tilmeldingsfrist senest den 13. Juli.Efter den 13. juli vil vi lave en turneringsplan som bliver sendt ud til alle de tilmeldte klubber, sammen med de særlige regler til 10/10 Cup

 

 Med venlig hilsen

Shafqat Riaz

Arrangementsansvarlig

NYT PROGRAM for drengestævne i Herning

Danish Open for drenge
Lørdag den 2. maj 2015
I Herning
Program:
Klokken
Bane 1
Bane 2
11.00
AB – Horsens
Herning/Odense/Esbjerg – Skanderborg
Ca. 13.00
Herning/Odense/Esbjerg – AB
Horsens – Skanderborg
Ca. 15.00
Horsens – Herning/Odense
Skanderborg – AB
 
Der spilles efter følgende regler:
2 points for en vundet kamp
1 point for uafgjort
0 point for en tabt kamp
 
12 overs kampe
9 spillere per hold, har begge klubber flere end 9 spillere spiller begge hold med max. 11 spillere
Max. 3 overs per bowler, max. 25 points per gærdespiller ( må ikke batte igen i kampen )
Der bowles kun fra en side i hele kampen. ( som i indendørscricket )
De første 9 overs tæller udenom og fejlbolde som bold. I de sidste 3 over skal der bowles en ny bold for en fejlbold eller udenom.
 Hvert hold medbringer en ny bold som holdet skal bruge i alle 3 kampe når holdet er i marken.
 
Alle hold bedes være spilleklar kl. 11
 
Der vil være regnskabsark  til alle kampe.
 
Er der spørgsmål bedes i sende en mail til Jörg Krüger,  ed.be1493465134w@ccc1493465134musuh1493465134

DCF og Viborg Akademi: Highlight i denne måneds ICC Quick Singles

QuickSingles

Hello all administrators, volunteers, coaches and fans from across our wide and diverse global cricketing landscape!

Quick Singles is an ICC Development Programme initiative which produces and celebrates case studies of good practice within developing cricket nations.

This month’s Quick Single focuses on Dansk Cricket Forbund and the work they have done in partnering with a major sport in Denmark to help develop indigenous young Danish cricketers, including building relationships and creating a national cricket academy.

 Denmark- Developing the future of Danish Cricket

 You can also visit our website http://www.iccquicksingles.com/ – and check out previous short, sharp videos and articles from around the world such as Vanuatu, Brazil and Japan. 

See you next month when we’ll have another Quick Single for you.  

The Quick Singles team

Ny NRR i stillinger

Der var en mindre regnefejl i udregningen af NRR i Cricketsystemet.

Dette er nu rettet og alle NRR er opdateret med de korrekte tal.

Turneringsudvalget

DEN GRØNNE 2015

Den Grønne 2015 er i trykken – og forventes udsendt til klubber og Passive medlemmer omkring kommende weekend. Da Turneringen starter allerede i kommende weekend med diverse kampe i T20-rækkerne, kan programmet findes her:

gronne2015_web

Skanderborg Jysk/Fynsk Senior

 

 

 

 

 

 

 Jysk / Fynsk Mesterskab

søndag den 29.03.2015

Viborg 95/5 – Herning 99/2

Skanderborg 98/5 – Odense 67/5

Viborg 82/5 – Odense 138/4

Herning 111/4 – Skanderborg 121/4

 Odense 57/5 – Herning 63/0

 Viborg 99/4 – Skanderborg 119/5

 

 

 

 

 

 

 

 

Semifinale 1

 

Hold: nr 1 og nr 2 senior A

Nr. 2. senior C

Dato

Sted

 deltagere

Turneringsplan

7. marts

Herning Holing Center

Herning 2

Viborg

Horsens

 Herning 73/0  – Viborg 70/5

 Horsens 50/5 – Viborg 51/0

 Horsens 46/5 – Herning 51/0

 Viborg 99/5  – Herning 96/5

 Viborg 136/4 – Horsens 58/5

 Herning 112/5 – Horsens 113/4

Viborg og Herning går videre til det jyske mesterskab søndag den 29. marts i Herning

Semifinale 2

 

Senior C

Hold: nr 1 og nr 2 senior B

Nr. 1. senior C

Dato

Sted

 deltagere

Turneringsplan

15. marts

Hunderup skolen

Solfaldsvej 11

5000 Odense

 Skanderborg

Nr. 1 gruppe B

Nr. 2 gruppe B

Odense – Sønderborg, Odense vandt

Skanderborg – Sønderborg, Skanderborg vandt

Skanderborg – Odense, Skanderborg vandt

Odense – Sønderborg Odense vandt

 Skanderborg – Sønderborg Skanderborg vandt

 Skanderborg – Odense

Skanderborg  og Odense går videre til det jyske mesterskab søndag den 29. marts i Herning

 

 

 

 

 

Senior A

Viborg, Herning 1, Herning 2, Kolding

       

14. December

Herning

Holing Sports Center

Mulithallen bane 3

 

Kl. 10 Herning1 69/5 – Herning2 72/1

Kl. 11 Kolding91/5 – Viborg118/4

Kl. 12 Herning1 88/5 – Kolding 80/5

Kl. 13 Herning2 91/5 – Viborg 109/5

Kl. 14 Kolding108/5 – Herning2 110/4

Kl. 15 Herning1 104/5 – Viborg 105/0

31. januar

Viborg  

Kl. 10 Herning 195/5 – Viborg 97/1

Kl. 11 Kolding 95/5 –Herning 2 74/5

Kl. 12 Herning 1 57/5 – Kolding 154/5

Kl. 13 Herning 2 101/1 – Viborg 98/5

Kl. 14 Herning 1 94/5 –Herning 2 98/0

Kl. 15 Kolding 129/4 – Viborg 43/5

7. februar

Kolding

 

Kl. 10 Herning 1 75/5 – Kolding 135/2

Kl. 11 Herning 2 93/3 – Viborg 92/4

Kl. 12 Herning 1 50/1 – Herning2 46/5

Kl. 13 Kolding 39/1 – Viborg 36/5

Kl. 14 Herning 1 81/5 – Viborg 99/5

Kl. 15 Kolding 87/5 – Herning 2 94/2

       

 14. februar

 Herning

Holing Sports Center

Mulithallen bane 3

 

 Kl. 10 Herning1 60/5 – Herning2 61/0

Kl. 11 Kolding 76/5 – Viborg 46/5

Kl. 12 Herning1 102/4 – Kolding 100/4

Kl. 13 Herning2 115/5 – Viborg 130/4

Kl. 14 Kolding 24/5 – Herning2 29/2

Kl. 15 Herning1 100/5 – Viborg 101/4

Stilling

 

NR.

Hold

kampe

vundet

tabt

points

Points scoret

Fald af gærder

 

Points

 imod

Gærder taget

NRR

1

Herning2  12 8 4 16 984 33   1016 51  

2

Viborg  12 7 5 14 1074 47   1115 49  

3

Kolding    12 6 6 12 1118 51   872 51  

4

Herning1  12 3 9 6 975 55   1148 32  

5

                     
                             

Nr. Herning 2 og Viborg går videre til semifinaler I Herning søndag den 7. marts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior B

Hold: Kerteminde,  Sønderborg, Odense

Dato

Sted

 

turneringsplan

14. December

Esbjerg

Blåbjerggaardskolen

 

AFLYST

 

Kl 10 Esbjerg – Sønderborg

Kl. 11 Odense – Kerteminde

Kl. 12. Esbjerg – Odense

Kl. 13 Sønderborg – Kerteminde

Kl. 14 Odense – Sønderborg

Kl. 15 Esbjerg – Kerteminde

22. februar

Kerteminde

 

 

Odense 107 – 1 – Kerteminde109-5

Odense 127 – 3 – Sønderborg 102 – 5

Kerteminde 66 – 3 – Sønderborg 63 – 5

Odense 151 – 3 – Kerteminde 81 – 5

Odense 126 – 4 – Sønderborg 128 – 5

Sønderborg 89 – 5 – Kerteminde 97 – 3

1 marts

Kerteminde

 

Munkebohallen Mosevangen

5330 Munkebo

 

 

Odense 42/0 – Kerteminde 39/ 5 

Odense 96/3 – Sønderborg 93/5

Sønderborg 74/3 – Kerteminde 73/4

Odense 96/2 – Sønderborg 93/5

Odense – Kerteminde resultat mangler

Sønderborg – Kerteminde resultat mangler

 

14.marts

Odense

 

Kl 10 Odense – Kerteminde

Kl. 11 Kerteminde – Sønderborg

Kl. 12. Sønderborg – Odense

Kl. 13 Odense – Kerteminde            

Kl. 14 Sønderborg – Kerteminde

Kl. 15 Odense – Sønderborg

Stilling

NR.

Hold

kampe

vundet

tabt

points

Points scoret

Fald af gærder

Points

 imod

Gærder taget

NRR

1

 Odense  7  5  2  10  745  16  645  35  

2

 Kerteminde  6  3  3  6  465  25  526  17  

3

 Sønderborg  7  2  5  4  642  33  681  22  

4

                   
                           

Nr. 1. og nr. 2  går videre til semifinaler I Esbjerg søndag den 15. marts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senior C

Hold: Horsens, Skanderborg, Århus

Dato

Sted

 

Turneringsplan

14. December

Horsens

Bankagerhallen

 

Kl. 10 Horsens68/5 – Skanderborg132/5

Kl. 11 Skanderborg138/4 – Århus52/5

Kl. 12 Horsens46/5 – Århus47/1

Kl. 13 Horsens109/5 – Skanderborg167/4

Kl. 14 Skanderborg149/3 – Århus124/5

Kl. 15 Horsens119/3 – Århus116/4

4. Januar

Horsens

Torstedhallen

 

Kl. 10 Horsens160/3 – Århus116/5

Kl. 11 Skanderborg142/5 – Århus73/5

Kl. 12 Horsens77/0 – Skanderborg75/5

Kl. 13 Horsens164/2 – Århus87/5

Kl. 14 Skanderborg135/4 – Århus137/4

Kl. 15 Horsens149/3 – Skanderborg71/5

8. februar

Horsens

Dagnæshallen

 

Kl. 10 Horsens118/5 – Skanderborg125/4

Kl. 11 Skanderborg170/2 – Århus53/5

Kl. 12 Horsens164/4 – Århus120/5

Kl. 13 Horsens120/5 – Skanderborg180/3

Kl. 14 Skanderborg126/5 – Århus129/4

Kl. 15 Horsens118/5 – Århus45/5

28. februar

Horsens

Torsted hallen

 

Kl. 10 Horsens 2 – Århus 0

Kl. 11 Skanderborg 2 – Århus 0

Kl. 12 Horsens 0 – Skanderborg 2

Kl. 13 Horsens 2 – Århus 0

Kl. 14 Skanderborg 2 – Århus 0

Kl. 15 Horsens 0 – Skanderborg 2

Stilling

NR.

Hold

kampe

vundet

tabt

points

Points scoret

Fald af gærder

Points

 imod

Gærder taget

NRR

1

 Skanderborg  16  12 4 22  1610 49 1206 51  

2

 Horsens  16  9  7  18  1412  45  1281  37  

3

 Århus  16  3  13  6  1097  53  1631  46  
                           

Skanderborg  går videre til semifinaler I Esbjerg søndag den 15. marts

Horsens  går videre til semifinaler I Herning søndag den 7. marts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2017 Dansk Cricket-Forbund